Anılarım

Hatıra Defterim

Okul döneminin vazgeçilmezlerinden birisi de hatıra defterleriydi. Hemen hemen herkesin yazdığı yada yazdırttığı, genellikle “bana kalbin kadar temiz bu sayfaları ayırdığın için teşekkür ederim” cümlelerinin yer aldığı hatıra defterimle olan anımı paylaşacağım.

Hatıra defterinin ne olduğunu ve neler yazıldığını öğrendikten sonra bir heves kendimi kırtasiyede buldum. Renk renk sayfaları ve kilit özelliği olan bir defter satın aldım. Defteri alır almaz bir solukla kendimi okulda buldum. En sevdiğim arkadaşlarıma “benim için bir şeyler yazmak ister misin?” diye sormaya başladım. Defter doldurma konusunda bir furya olduğu için hiç kimse reddetmedi ve bir şeyler yazmaya başladı. Tabi o zamanın güvensizliğiyle yazan kişinin yaşında bekledim. Diğer sayfaları karıştırıp, başkalarının benim için yazdığı şeyleri okumasından korktum.

Bir süre sonra defter adeta elden ele dolanır oldu. Neredeyse tüm arkadaşlarım deftere bir şeyler yazmıştı. Oldukça mutluydum. Derslerin bitimiyle birlikte koştura koştura evin yolunu tuttum. Kapı ziline uzun uzun bastıktan sonra açılmasıyla birlikte girere girmez çantayı bir tarafa atıp odama geçtim. Kilitlemiş olduğum defteri açarak arkadaşlarımın benim hakkımda ne yazdığını okumaya başladım.

Yazılanları okumaya başladığımda, benim hakkımda söylenen güzel sözlerden dolayı çok mutlu olmuştum. Arkadaşlarımda arasında seviliyor ve sayılıyordum. Her sayfayı çevirdiğimde kalbim pıt pıt çarpıyor, “acaba bu ne demiş bana” diyerek yazdıklarını okuyordum. Tüm yazıları okuduktan sonra defteri kapatıp kaldıracaktım ki bir konu aklıma takıldı. Arkadaşlarımın benim hakkında güzel şeyler yazmasının büyüsüne kapılmış olduğumu düşünerek, yazımlarının güzelliğini kontrol etmemiştim. Defterin ilk sayfasına geçerek tüm yazıları kontrol ettim. El yazıları Berbattı! Bu durum o kadar çok kafama takılmıştı ki, silip tekrar yazdırmayı bile düşünmüştüm ama buda bir çözüm değildi. Çünkü yine aynı özensizlikle yazacaklardı. Buna nasıl bir çözüm bulurum derken aklıma bir anda yeni bir defter alama fikri geldi. Evet! Yeni bir defter alacak, arkadaşlarımın yazdıklarını yeni deftere geçirecektir. Öyle de yaptım. Koşa adım kırtasiyeye gidip aynısından bir tane daha aldım ve tek tek yazıları aynen geçirdim. İnanmıyor olabilirsiniz ama bunu gerçekten de yaptım.

Yeni aldığım hatıra defterine tüm yazıları geçirdikten sonra (kalpler ve çizimler dahil) eski defteri çöpe attım. Düzen manyağı ve simetri hastası olduğum için hayatımın sonuna kadar saklayacağım defterin düzenli olmasını istedim. Defteri kilitleyip kütüphaneme kaldırdım.

 Aradan seneler geçtikten sonra bu anımı hatırlayarak eski defterlerimi aramaya başladım. Fakat o defteri bulamadım. Geçmişe tanıklık eden ve komik bir şekilde ilerleyen hatıra defteri anım, defterin kaybolmasıyla son bulmuş oldu. Keşke bulabilsem de her sayfasında kendime gülebilsem.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir