Anılarım

Pekmezli Süt Sevmiyorum Ya!

Kış aylarında zinde durmak ve sıcak kanlı kalabilmemiz adına bir takım alışverişler yapılırdı. Bu alışverişlerin en başında pekmez ve süt olmazsa olmazlardandı. Küçükken de  bu ikiliden oldum olası tiksinmişimdir. Hatta ve hatta sırf bu yüzden, çocukluğumda kış aylarını sevmeyen birisi oldum diyebilirim.

Bir kış döneminde, süt ile pekmezi karıştırarak koca bir bardakla bana ve kardeşime içirmeye başladılar. İlk zamanlar farklı bir tat gibi gelsede sonrasında sevmediğim ve tiksindiğim bir şey haline gelmişti. Özür dileyerek söylemek gerekirse, öğüre öğüre içiyordum. Bunlar bitirilecek zorlamasından dolayı da içmemek gibi bir seçeneğimiz yoktu. İçmek istemediğimden dolayı bu olaya bir çözüm bulmam gerekiyordu. “Ben bunu içmek istemiyorum!” Cümlesini kuramayacağım için acilen bir çözüm bulmam gerekiyordu. İçtim desem bardakları gelip aldıklarında dolu görecekler buda olmayacaktı. Ya da dökebilirdim. Fakat salonda oturdukları için dökebileceğim bir yer de yoktu. Yani dökmek için bardağı götürdüğümde göreceklerdi.

Çok ciddi düşüncelere daldığımda aklıma bir fikir geldi. Karışımların olduğu bardağı bana verdiklerinde ben odama çekilip kapımı da kapatacaktım. Sonrasında ise ranzanın altına sakladığım boş bir kola şişesine bardaktaki sütü boşaltacaktım. Böylelikle içmemiş olacaktım. Hemde odamdam çıkmadan bardağı da boşalttığım için hiç dikkat çekmeyecektim. Bu fikrin gelmesiyle birlikte hemen uygulamaya geçtim.

Bulmuş olduğum dahiyane yöntemle bir hafta pekmezli süt karışımını içmeden geçirdim. Bu sürenin uzun süreceği düşüncesiyle rahat rahat davranmam bir ihmale yol açtı. Her hafta yapılan klasik ev temizliğini göz ardı ettiğimden dolayı, bir Pazar temizliğinde annemin ranzanın altındaki tozları almaya kalktığında benim süt ile dolu kola şişelerimi bulması sonucunda bu kaçış serüveni de son buldu. Bu dahiyane kaçışım beş on dakika kadar takdir toplasa da sonraki dakikalar da dikta yönetimin temelleri atılmıştı. Bundan sonra hazırlanan pekmezli süt karışımları bitene kadar başımızda beklediler. Böylelikle içip içmediğimi garantiye almış oldular.

Fakat bu yaptıkları diktalıkla birlikte yaşım ilerledikçe kan oranımın arttığını fark ettim. Ayrıca sıcak kanlı birisi de olmuş oldum. Dört mevsim sıcacık bir bedene sahip olmak için sütünüze pekmez katıp içebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir