Anılarım

Sınav Notumu Düşüren Kız

Çok fazla detay vermeden anlatmak istediğim bu anım, ortaokul zamanlarında geçmektedir. Sene 2003, yedinci sınıfa gidiyorum. Okul hayatımın belli bir dönemini beni trolleyerek geçiren kızın, sınav notumu nasıl düşürdüğünü anlatacağım.

Yedinci sınıftayken dersliğimiz küçük ve sınıf mevcudu da oldukça kalabalıktı. Sıralara üçer üçer oturuyorduk. Sınav günlerinde ise üçerleş oturduğumuz yetmiyormuş gibi kopya çekmeyelim diye önlem olarak masanın üstüne sırt çantamızı koyuyorduk. Normalde bile çok küçük bir alanda eğitim ve öğretim görmeye çalışırken, sınav zamanı tam bir eziyet oluyordu.

Bir gün Trafik ve ilk yardım dersinden test usulü sınav olduk. Sınava başlamadan önce öğretmenimiz beni kendi masasına oturttu. Aynı zamanda birkaç arkadaşımında yerini değiştirdi. Tabi olmazsa olmaz sırt çantaları yine masanın üstünde yer alıyordu. Öğretmen masasında olduğum için tüm sınıfın telaşını ve heyecanına tanıklık ediyordum. Yerleri değiştirilen arkadaşlarımın ve kopya çekme düzeneğinden uzaklaştırılan arkadaşlarımın üzüntü ve tedirginliği yüzlerinden okunabiliyordu. Gerekli sınav düzeni alındıktan sonra kolay bir sınav süreci başladı ve sorunsuzca tamamlandı.

Notların açıklanma sürecine geçtiğimizde, sınavın test usulü olmasından ve diğer derslere göre konularının kolay olmasından dolayı yüksek not alma umuduyla mutlu yüzlerle sonuçları bekliyorduk. Test kağıtlarını sonuçlandıran öğretmenimiz not defterini çıkartıp tek tek isimlerimizi okumaya başladı. İsmi okunan kişi ayağa kalkarak “acaba kaç aldım?” düşüncesiyle öğretmene bakmakta ve aynı zamanda, sınıfta yer alan yakın arkadaşlarını süzmekteydi. Sınav ve ders kolaydı ama ayağa kalkınca gergin anlar başlıyordu. Sınav notu okunan ilk üç kişinin notu oldukça düşüktü. Öğretmenin ağzından dökülen düşük notlar, sınıfta bir gerginlik yarattı. Herkes tedirgin bir şekilde etrafına bakıyor ve neler olduğunu anlamaya çalışıyordu. İsmi okunup düşük not alan kişi, bir önceki kişiden yüksek not aldığını duyunca sevinç ve gururla yerine oturuyordu.

Notları açıklanan arkadaşlarım birer birer yerlerine oturduktan sonra sıra bana gelmişti. Adım okunduğunda, benden önce sınıfın ineği diye tabir ettiğimiz kişilerin bile düşük not almasından dolayı oldukça ümitsizdim. Öğretmenimiz not defterinden yüzünü kaldırıp “aferim ibrahim 85 almışsın” demişti. Ne olduğunu şaşırıp etrafıma güler yüzlerle bakıyor, sevinçten bağırmak, arkadaşlarımla sarılmak istiyordum. Fakat bu heyecanı üç saniye kadar yaşayabilmiştim. Arkadan bir ses öğretmenim! İbrahim sıra arkadaşından kopya çekmiştir, bu notu o alamaz! demişti. Bunu diyen kişi de, öğretmenlerin gözdesi, sınıfın da ineği diye tabir edilen bir kızdı. Sınavdan 60 puan almıştı. Kendisinden yüksek not aldığım için sinir olmuş ve itiraz ediyordu. Öğretmenimiz de bakışlarını bana dikerek “ne diyorsun?” dercesine bana baktı. Bende, sınavın yapılacağı zaman yerimin değiştirildiğinden ve babamın polis memuru olmasından dolayı trafik ve ilk yardım konusunda bilinçli olduğumu belittim.

Tüm itirazlarıma ve çabalarıma rağmen kopya çektiğimi öne süren kızın etkili ve inandırıcı söylemi, öğretmenimiz tarafından dikkate alınıp sınav notum altmışa düşürülmüştü. Ayrıca sıra arkadaşımında aynı notu alması öğretmenimiz tarafından kuşkuyla karşılanmıştı. Halbuki yerimin değiştirildiğini defalarca anlatmıştım. Ne söylersem söyleyim fayda etmediğini fark edince yerime oturup kabullenmeyi seçtim. Notumun düşürülmesine neden olan kız yanıma gelerek benimle uğraşmayacaktın ibocumdemişti! Daha önce aramızda geçen bir olaydan dolayı tüm kinini notumu düşürerek hafifletmişti.

Bu kişi ile olan anım sadece bundan ibarette değil. Ara ara farklı başlıklarda bu kişiye değineceğim. Üç yıl boyunca usanmadan beni nasıl trollediğini zevkle anlatacağım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir