Yazıyorum

Web Tasarım ve Kodlamaya Nasıl Başladım?

İlk bilgisayarıma sahip olduğumda oyun dışı şeyler yapmanın nasıl olduğu hep merak etmişimdir. Bir program nasıl yapılır, neleri bilmek gerekir, bir web sitesi nasıl tasarlanır, dinamik bir site yapabilmek için neleri bilmek gerekir? Sorularını sıkça kendime sormuşumdur.

İnternet cafelere gittiğimde yapmış olduğum araştırmalar sonrasında Web sitesi yapabilmek için Office FrontPage programı öneriliyordu. Kullanacak bir program buldum süper hemen başlamalıyım derken karşıma farklı bir soru daha çıktı. Programı kullanarak ASP mi yoksa PHP mi kullanmalıydım. Bu tartışma yazılarına her ne kadar pür dikkat baksam da hiç bir şey anlamadığım için fazla kurcalamadım.

Eve gittiğimde bilgisayarımda Office FrontPage programının olduğunu görünce çok mutlu olmuştum. Hemen programı açıp deneme yapılma yöntemi ile sürükle bırak işlemlerini gerçekleştirerek bir şeyler elde etmeye başladım. Daha ilerleyen günlerde de tablo tasarımlarına geçiş yaptım. Yeni şeyler yapıyor olmak o kadar mutluluk vericiydi ki anlatamam. FrontPage ile o kadar çok içli dışı olmuştum ki artık rüyalarımda da yer buluyordu. Resim ekleme, kayan yazı ekleme, sağ ve sol bölümler açarak menü ve içerik alanları oluşturmaya başlamıştım. Tabi bunları sadece kendi bilgisayarımda ön izleyebiliyor, aileme yada eve gelen arkadaşlarıma göstererek havamı atıyordum. İnternetim bağlanana kadar kendi bilgisayarımda gerçekleştirdiğim örnek sitelerle uğraşmaya ve kendimi geliştirmeye devam ettim. İnternetim bağlandığında heyecanım daha da büyümüştü. Yapmış olduğum siteleri daha da geliştirebilir ve hazırladığım siteleri dünyaya açabilirdim.

İnternetin eviminize bağlanışından aylar aylar sonra, teyzemle msn üzerinden konuşurken konu site ve site yapmak üzerine gelmişti. İlk beklediğim şey, teyzemin bana nasıl web sitesi yapılır sorunu sorması ve benimde gururlanarak anlatmamdı. Fakat konuşma bu şekilde gerçekleşmedi!

Teyzem, “bir site yaptım bak nasıl olmuş” dedi! O anki şaşkınlığı sizlere anlatamam! Nasıl olur da aylarca uğraşmama rağmen teyzem bir site yapabilmişti ve bunu bir siteye yükleyebilmişti! Hemen siteye ziyaret ederek nasıl yaptığına göz attım ve sık sık sorular sorarak bunu nasıl yapabileceğimi öğrenmeye başladım.

Teyzem, ücretsiz domain ve hosting sağlayan bir firmanın hizmetini kullanıyormuş. Sadece bilgisayarında yer alan fotoğrafları yükleyerek bir albüm oluşturmuştu. Bunu öğrendiğimde hemen bu hizmeti sağlayan firmaya kayıt olarak bende kendi albümümü oluşturdum. Fakat bir türlü tatmin olamadım. Çünkü başkasının hazırlamış olduğu bir temanın sınırlamasıyla bir siteye sahip olmuştum. Bunu kendime yediremeyerek ayarlar sekmesinde dolanmaya başladım. Burada kendi temanı yükle seçeneğini gördüm. Yine bir heyecan, bir sıcaklık basmıştı beni.

Çok çok önceden hazırlamış olduğum ve çok beğendiğim bir site tasarımını siteye yükledim. Yükleme sonrasında büyük bir heyecanla F5 tuşuna bastım fakat oda ne! resimler yok, linkler açılmıyor, site yamuk yumuk! Bu görüntüyle karşılaşmak inanılmaz derece de üzmüştü beni. Hemen forumlara sarılarak sorunun ne olduğuna bakmaya başladım. Dosya ve link yapısındaki yolları çok zorlu bir şekilde anlayarak uyguladım. Her şey yolunda gider umarım diyerek F5 tuşuna bir kere daha bastım. İşte benim emeklerimin karşılığı tam olarak karşımdaydı! Kendime ait bir portalım vardı artık.

Hazırlamış olduğum sitede hiç bir sorun olmadığını öğrenince hemen msn de online olan herkese (özellikle teyzeme) göndererek, “bakın bakın benimde bir web sitesim var!” demeye başladım. Bununla da kalmayıp, gittiğim her yerde sitemden bahsetmeye başladım.

Yine mükemmeliyetçi ibo damarım tuttu ve yapmış olduğum şeylerle yetinmemeye başladım. Bunun üzerine yine gerçek paylaşımların yapıldığı, hiç bir çıkar ilişkisinin olmadığı forumlarda kendimi buldum. CSS, PHP, ASP ve nice yeni terimler öğrendim. Fakat hangisinin ne işe yaradığını, öncelikle hangisini öğrenmem gerektiğini bir türlü anlayamamıştım.

Yakın arkadaşlarımdan birisiyle buluşup, web sitesi tasarlama ve kodlama üzerine muhabbetler etmeye başladık. Bir şekilde öğrendilerimizi paylaşarak kendimizi daha da geliştirmiş olduk.

Css’in aslında ingilizceden ibaret olduğunu anlayınca öğrenmem daha da kolaylaştı. Php’nin de kendi sitesinden edindiğim bilgilerle halledince zamanla bu kıvama geldim.

Kısaca her şeyi öğrenmek uğruna kendi çabalarımla gerçekleştirdim. Sizde isteyin ve araştırma ruhuyla öğrenin!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir